VEREMLE SAVAŞ EĞİTİMİ HAFTASI
VEREMLE SAVAŞ EĞİTİMİ HAFTASI
31 Ekim 2016 Pazartesi - 19:18
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
veremle-savas-egtm-haftas

Tüberküloz mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş, aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır. Nefes vermekle, özellikle de öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır

Veremle Savaş Eğitimi Haftası

TÜBERKÜLOZ NASIL BULAŞIR

Tüberküloz mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş, aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır. Nefes vermekle, özellikle de öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alırlar. Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşüktür. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile belirli süre birlikte yaşamak gereklidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi başlandıktan sonra bulaşma hızla sona erer. Çatal, kaşık, tabak, bardak, giysi gibi nesnelerle, kan ile, cinsel ilişki ile bulaşma olmaz. Tüberküloz, hava yoluyla bulaşır.

TÜBERKÜLOZ TANISI NASIL KORUNULUR

Tüberküloz tanısı, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Hastanın yakınmaları ve akciğer film bulguları ile hastalıktan şüphelenilir.

Hastalarda şu yakınmalar olabilir:

 iki haftadan uzun süren öksürük,

 ateş, gece terlemesi,

 göğüs ağrıları,

 iştahsızlık,

 zayıflama (kilo kaybı), çocuklarda kilo alamama da olabilir;

 Halsizlik,

 kan tükürme.

Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle, birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da yakınmalarını sigara ya da başka bir nedene bağlar. Doktora başvuru gecikince, hastalık akciğerleri ya da tutulan diğer organları tahrip eder. Yanlış teşhis ve yanlış tedaviler de hastalığın ilerlemesine neden olur; aynı zamanda çevresine mikrop saçmayı sürdürmesine yol açar. Özellikle öksürük ve diğer yakınmaları olan hastaların gecikmeden verem savaşı dispanseri ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Hastanın yakınmaları ve akciğer film bulguları hastalıktan şüphelenmeyi sağlar. Şüphelenilen hastalarda kesin tüberküloz tanısı mikroskopta basilin gösterilmesi ve besiyerinde basilin üretilmesi ile konur. Hastadan alınan balgam ya da nadiren diğer örnekler bu amaçla laborutavarda incelenir ve tanı kesinleştirilir. Verem savaşı dispanserlerinde tanı işlemleri, tedavi, ilaçlar ve takip ücretsizdir. Tüberküloz tanısı, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur.

Veremle savaşın amaçları şunlardır:

1. Tüberkülozun bulaşmasını azaltmak ve yeni hastaların ortaya çıkışını önlemek.

2. Tüberküloz hastalarına erken tanı konulmasını sağlamak.

3. Hastaları iyileştirmek, yaşam kalitesini artırmak ve üretkenliklerini sağlamak.

4. Aktif tüberküloz hastalığı ya da geç etkilerinden dolayı hastanın ölümünü önlemek.

5. İlaç direncinin gelişimini ve dirençli basil bulaşmasını önlemek.

Verem Hastalığının Görülme Sıklığı

• Bugün dünya nüfusunun üçte biri verem mikrobu taşımaktadır. Ancak bunların hepsinde hastalık görülmemektedir.

• Her yıl dünyada sekiz milyona yakın insan verem hastalığına yakalanmaktadır.

• Türkiye’de, her yıl her 100.000 kişinin 28’i verem hastalığı tanısı almaktadır.

• Ülkemizde her 100 tüberküloz hastasından 9’u çocuktur.

Verem Hastalığından Korunma Yöntemleri

Koruyucu ilaç tedavisi

Bir yetişkine verem teşhisi konulduğunda, aynı evde yaşayan tüm kişiler hastalık taraması için Verem Savaş Dispanseri’ne başvurmalıdır. Burada yapılan tetkiklerden sonra hasta olanlar tedaviye alınır. Hasta olmayan çocuklara da hastalık riski yüksek olduğundan koruyucu ilaç tedavisi verilir. Bu amaçla önerilen tek bir hap (izoniazid) 6 ay süreyle kullanılır. Koruyucu tedavi, hastalık belirtisi göstermeyen ancak cilt testi pozitif bulunan çocuklara da uygulanır.

BCG aşısı

Ülkemizde aşı programı içerisinde, veremden korumak amacıyla yaşam boyu iki kere verem aşısı (BCG) uygulanmaktadır. Bunlardan ilki, ikinci ayını dolduran bebeklere, ikincisi ilkokul birinci sınıftaki çocuklara cilt testi uygulandıktan sonra değerlendirilerek yapılmaktadır.

*Alıntıdır

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.
Diğer Haber Başlıkları